لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

اطلاعات تماس

09132564789

اصفهان خیابان شهید بهشتی پ22

Sabatheme@info.com

مارا در شبکه های اجتماعی فالو کنید

دوره ی آموزشی YOS

آموزش آزمون یوس ترکیه

ارائه آموزش حرفه ای آزمون یوس ترکیه به همراه منابع آزمون یوس

بهترین نوع آموزش

آموزش دروس آزمون Yos توسط مجربترین استاد

انواع کتب آزمون یوس

بهترین و بروزترین کتاب های تالیفی مخصوص آزمون یوس

برنامه ریزی آزمون یوس

برنامه ریزی آموزشی توسط برترین استاد کشور

درباره آزمون یوس

آزمون YÖS ترکیه مخفف عبارت Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı می باشد تا سال ۲۰۱۰ از سمت سازمان سنجش کشور ترکیه YÖK , که مخفف (Yükseköğretim Kurulu) می باشد برگزار می گردید ولیکن از سال ۲۰۱۱ قوانین تغییر پیدا کرد و هر دانشگاه خود می تواند به صورت مستقل اقدام به برگزاری این آزمون نماید. در سال های اخیر به دلیل رنکینگ دانشگاه های ترکیه بسیاری از ایرانیان ترجیح می دهند تحصیل در ترکیه را انتخاب کنند.

در واقع  آزمون YÖS ترکیه، آزمون ورود به دانشگاه های ترکیه می باشد که برای دانشجویان کشورهای دیگر یا به عبارتی دانشجویان بین المللی در ترکیه برگزار می گردد. این آزمون برای دو گروه از افراد کاربرد دارد. یکی دانشجویانی که درصدد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی در ترکیه و داروسازی در دانشگاه های ترکیه به خصوص دانشگاه های دولتی ترکیه هستند و گروه دیگر متقاضیان تحصیلات تکمیلی و مهندسی در ترکیه. این افراد می توانند در این آزمون شرکت کنند و در زمان اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه لازم است که نمره قبولی خود را به دانشگاه ارایه نمایند.

داوطلبین می‌توانند با کسب نمره قبولی در آزمون YÖS ترکیه برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر اقدام کنند. اکثر دانشگاه‌های دولتی معتبر ترکیه خود اقدام به طراحی و برگزاری آزمون یوس مختص خود می‌کنند. دانشگاه‌های ترکیه این آزمون را هر سال در یک نوبت برگزار می‌کنند و نتایج این آزمون تنها به مدت دو سال اعتبار دارد. بعد از پایان دو سال متقاضی می بایستی دوباره در آزمون ورودی پزشکی ترکیه YÖS شرکت نماید.

هر سال 5 هزار دانشجو متعلق به ملیت های مختلف در ترکیه برای ورود به دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی وارد رقابت با یکدیگر می شوند. دانشجویان می بایستی یا در آزمون YÖS / آزمون یوس شرکت کنند یا ناگزیر به شرکت در آزمون SAT می باشند. دانشجویان خارجی، با توجه به نتایج حاصل از آزمون YÖS و کسب امتیاز کافی می توانند به دانشگاه های ترکیه وارد شوند. به خصوص آزمون یوس پزشکی برای اخذ پذیرش پزشکی دانشگاه های دولتی از الزامات می باشد.

برگزاری آزمون YOS

این آزمون تا سال ۲۰۱۰ به صورت یکپارچه توسط سازمان سنجش ترکیه ( OSYM ) برگزار می شد.  ولیکن از سال ۲۰۱۱ و بر اساس تصویب نظام آموزشی ترکیه از سال ۲۰۱۱ هر دانشگاهی می تواند به صورت مجزا و کاملا مستقل آزمون یوس را برگزار کند. پس زمان آزمون یوس هر دانشگاه با یکدیگر متفاوت می باشد. روال کار به این صورت است که دانشگاه ها تاریخ دقیق این آزمون را در وب سایت خود اطلاع رسانی می کنند. همچنین در وب سایت رسمی هر دانشگاهی می توانید هزینه ی ثبت نام  آزمون yos را نیز مشاهده نمایید. اعتبار این آزمون به مدت ۲ سال می باشد.

در نظر داشته باشید که نتایج آزمون یوس فقط در همان دانشگاه محل برگزاری معتبر می باشد. البته در موارد استثنایی ممکن است نتایج یوس برخی از این دانشگاه ها را سایر دانشگاه ها هم بپذیرند. البته بسیاری از متقاضیان در خصوص برگزاری آزمون یوس در ایران و برگزاری آزمون یوس در تهران ممکن است سوالاتی داشته باشند. در حال حاضر آزمون یوس توسط هر دانشگاه به صورت مجزایی در ترکیه برگزار می شود. کتاب های آزمون یوس در ترکیه به راحتی هم از طریق اینترنت و هم از طریق فروشگاه ها در دسترس متقاضیان قرار دارد.

 

سوالات آزمون YOS – دانلود سوالات آزمون یوس

تقسیم بندی سوالات در هر کدام از دانشگاه ها ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند. ولی در حالت میانگین آزمون یوس شامل ۹۰  الی ۱۰۰ سوال می باشد که از این ۸۰ سوال ۴۰ الی ۴۵ تا از این سوالات را سوال هوش و ۴۰ الی ۴۵ سوال را سوالات ریاضی و ۱۰ سوال باقی مانده را سوالات هندسه تشکیل می دهد. البته شما به راحتی می توانید نسبت به دانلود سوالات آزمون یوس در اینترنت اقدام کنید.

در بخش دوم آزمون که برای سنجش زبان ترکی متقاضی مورد استفاده قرار می گیرد نتایج آن به صورت نمره های A,B ,C مشخص می شود. این قسمت از آزمون زمانی اهمیت پیدا می کند که متقاضی تحصیل در ترکیه بخواهد تحصیلات خود را به زبان ترکی در دانشگاه ادامه بدهد و همچنین در آزمون تومر شرکت نکرده باشد.

سوالات بخش دوم معمولا به دو زبان ترکی و انگلیسی ارایه می شود. در آزمون یوس سوالات مربوط به بخش ریاضی و هندسه مهم تر است زیرا در صورتی که یک فرد در بخش دوم نمره لازم را نیاورد می تواند در دوره ۶ ماهه زبان دانشگاه استفاده نماید. البته همه دانشگاه ها این شرایط را ندارند به خصوص دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشند شرایط رقابتی بسیار سختی را دارند به همین دلیل به شما پیشنهاد می شود که تلاش خود را برای به دست آوردن نمرات بالاتر از ۹۶ بیشتر کنید.

چه کسانی می توانند در آزمون YOS شرکت کنند

بر اساس بخش نامه رسمی OSYM از سال ۲۰۱۲ دانشگاه هایی که درصدد پذیرش دانشجویان خارجی در ترکیه می باشند باید متقاضی یکی از شرایط ذکر شده در زیر را داشته باشد  که بتواند در آزمون یوس ترکیه شرکت کند:

  • متقاضی باید تبعه خارجی باشد
  • فارغ التحصل باشد و یا دانش آموز سال آخر تحصیلی دوره دبیرستان
  • شخص تابعیت کشور ترکیه را نداشته باشد. البته ممکن است فرد مهاجرت به ترکیه کرده باشد ولی تابعیت کشور ترکیه را هنوز اخذ نکرده است.
  • اشخاصی که بر اساس قوانین مربوط به اخذ شهروندی ترکیه و یا با اخذ اقامت ترکیه موفق به گرفتن تابعت دوم خود از کشور ترکیه شده باشند.
  • فقط دانشجویان خارجی می توانند در این آزمون شرکت داشته باشند. شهروندان ترک، تابعیت های مضاعف، تابعیت از نوع TRNC برای شرکت در این آزمون مجوز ندارند.
  • در صورتی که متقاضی در زمان تولد تبعه کشور ترکیه بوده است ولیکن بعدا با رای وزارت کشور ترکیه از تابعیت این کشور خارج شده باشد باید مدارک مورد نظر را برای شرکت در این آزمون ارایه دهد.
  • در صورتی که متقاضی تابعیت کشور ترکیه و یا قبرس شمالی را داشته باشد ولی دوره دبیرستان را در خارج از ترکیه و قبرس به پایان برده باشد می تواند در این آزمون شرکت کند.
  • متقاضیانی که دوره دبیرستان خود را در خارج از ترکیه ( به جز قبرس شمالی) و در یکی از مدارس ترک که با مجوز وزارت آموزش و پرورش ترکیه در خارج از ترکیه فعالیت داشته اند به اتمام رسانیده باشد می تواند از سهمیه اختصاص یافته به دانشجویان خارجی استفاده کند.

کارت ورود به جلسه آزمون

معمولا کارت ورود به جلسه آزمون یوس یک الی دو هفته قبل از برگزاری آزمون در دسترس شما قرار داده می شود. شما می توانید کارت ورود به جلسه را از ایمیل خود دریافت کنید در صورتی که ایمیلی دریافت نکرده باشید می توانید از سایت دانشگاه کارت ورود به جلسه خود را دریافت کنید.